Výbava pre začiatočníkov

Freediving nie je finančne náročný šport. V porovnaní s klasickým potápaním nepotrebujete zložité prístroje a kompletnú výstroj.

Základná výbava freedivera

Na svoj prvý kurz si môžete vybavenie požičať, avšak odporúčame zadovážiť si vlastnú masku a šnorchel.

Výhodou je, ak máte plutvy určené na freediving. Od klasických plutiev určených na šnorchlovanie sa odlišujú najmä dĺžkou a sami spoznáte, že sú na nezaplatenie. Umožňujú ekonomickejší a jednoduchší pohyb vo vode - do väčšej vzdialenosti sa dostanete s neporovnateľne menším výdajom energie. Kúpu prvých plutví konzultujte vopred so skúsenejším freediverom, ktorý vám na základe vašich očakávaní a fyzických predpokladov pomôže vybrať vhodný model pre vás.

Neoprén opäť odporúčame vybrať určený na freediving. Je pohodlnejší, pružnejší a oveľa viac elastickejší, čo v prípade voľného pohybu pod vodou určite oceníte. Freediveri využívajú na pohyb pod vodou len vlastné telo a teda neoprén tvorí ich kožu. Každý zbytočný pohyb vás stojí cennú energiu. Freedivingový neoprén dokonale priľne na telo, umožní maximálny pohyb pod vodou, zabezpečí tepelný komfort (a uznajme, každému aj pristane).

nízkoobjemová maska

jednoduchý šnorchel

plutvy vhodné pre freediving (dlhé)

neoprén

záťažový opasok

obyčajné olovo