Výbava pre pokročilých

Ako naberáte skúsenosti a objavujete svet pod vodou, zistíte, že chcete prekonávať svoje hranice a ísť hlbšie a vydržať pod vodou dlhšie. Týmto požiadavkám by ste mali aj prispôsobiť svoju výbavu - ťažko stretnete freedivera, ktorý sa potápa do hĺbky 60 metrov a používa scuba neoprén a klasické plutvy na šnorchlovanie. Potrebujete trochu viac pomôcok na zabezpečenie komfortu pod vodou.

Nízkoobjemová maska & šnorchel

Na mieru šitý neoprén

Následne si môžete vybrať z rôznych materiálov a aj farebne si ho prispôsobiť podľa vlastného vkusu.

nízkoobjemová maska

šnorchel

neoprén

Záťažový opasok

Freediver by mal využívať neoprénový opasok. Predídete tak nepríjemnému šmýkaniu opasku v prípade potápania dole hlavou - opasok sa vám neposunie až na prsia a naopak, pri ceste späť sa nebude presúvať na pás.

záťažový opasok

pogumované olovo

freedivingový počítač

Plutvy

Ponuka plutiev je pomerne široká, každý si môže vybrať tie plutvy, ktoré vyhovujú jeho požiadavkám a podmienkam, kde bude potápať. Freediveri často využívajú tzv. "monoplutvu", ktorá otvára nový rozmer potápania, krásy, elegancie pohybu pod vodou. Klasické plastové plutvy stoja pár desiatok eur, profesionálnejšie karbónové plutvy sa pohybujú v stovkách eur.

Možno sa pýtate, prečo nezačať rovno s potápaním s monoplutvou. Jednoducho, je to možné prirovnať k jazde na lyžiach - najprv sa musíte na lyže naučiť postavič, urobiť základný oblúk a až následne si môžete kúpiť zjazdové lyže. Podobne to platí aj pre monoplutvu - najprv sa musíte naučiť základy, následne pôjdete do hĺbky.

Freedivingový počítač

Počítač berie pokročilý freediver ako absolútnu nutnosť. Na prvý pohľad vyzerá ako klasické hodinky, avšak obsahuje pokročilé funkcie pre freediving: presne meria čas strávený pod vodou, dosiahnutú hĺbku, zvyčajne má pokročilé nastavenia v podobe alarmov v určitých hĺbkach. Počítač ocenia aj motivovaní začiatočníci, pretože umožňuje pomerne podrobne sledovať pokroky - nie je nič viac motivujúce ako každý ponor sledovať svoje pokroky a lepšie výkony.

plutvy laminátové

plutvy karbónove

monoplutva